Kako marketinški miks utječe na robnu marku na tržištu?

Kako marketinški miks utječe na robnu marku na tržištu?

31 August 2021 0 Von admin

Marketing mix znači kombinaciju četiri osnovna elementa koji čine jezgru marketinškog sustava tvrtke. Ta četiri osnovna elementa su struktura cijena, distribucijski sustav (mjesto), proizvod i promotivne aktivnosti.

Ova četiri PS su usko povezana jer odluke donesene u jednom području imaju utjecaj na postupke u drugim. Postoji nekoliko elemenata u marketinški miks čega se poslovni amateri moraju sjetiti kako bi stekli učinkovito učenje. Ovi elementi su sljedeći:

  • Mješavina proizvoda: Element marketinškog miksa prikazuje opipljive i nematerijalne elemente koji se nude kupcima na prodaju kako bi zadovoljili njegove potrebe, poznat je kao proizvod. Kombinacija različitih značajki koje su povezane s proizvodom ili uslugom koja će se ponuditi na prodaju poznata je kao mix proizvoda. Uključuje odluke o veličini, pakiranju, oznaci, uslugama, kvaliteti, asortimanu, nazivu robne marke i jamstvu. Proizvod se smatra “snopom zadovoljstva”, a ne fizičkim izrazom. Na primjer, kupac perilice rublja želi udobnost, brzinu i rad bez problema, umjesto da koristi kutiju od plastičnih, metalnih i električnih komponenti. Proizvod se nudi kupcima za potrošnju, pozornost, stjecanje ili korištenje od strane potrošača. U proizvodu postoje tri sloja prednosti koje se moraju zapamtiti za učinkovito učenje. To su kako slijedi:
  • Glavna korist: Temeljna ili osnovna korist koju kupac traži u proizvodu ili usluzi poznata je kao temeljna korist. Na primjer, prijevoz se odnosi na osnovnu jedinicu za koju je automobil kupljen.
  • Očekivana korist: Korist u smislu svojstava proizvoda koje kupac očekuje u trenutku kupnje proizvoda poznata je kao očekivana korist. Na primjer, kupac automobila može očekivati ​​korist od uštede goriva.
  • Povećana korist: Kako bi premašio očekivanja kupaca, marketer nudi dodatne značajke, te dodatne značajke poznate su kao povećane prednosti. Da bi osvojiti kupca na visoko konkurentnom tržištu nude se povećane pogodnosti. Na primjer, prodavač automobila može ponuditi besplatno osiguranje ili zajam bez kamata.
  • Miks cijena: Novčana vrijednost proizvoda ili usluge označena je izrazom “cijena”. Odnosi se na novčani iznos koji prodavatelj traži za proizvod ili uslugu koju nudi na prodaju ili na iznos koji kupci za to trebaju platiti. U marketinškom miksu poduzeća cijena je važan element koji utječe i na ostale sastavnice marketinške strukture. Postupak u kojem vrijednost proizvoda ili usluge prevodimo u novcu poznat je kao određivanje cijena. Ne samo da uključuje određivanje osnovne cijene, već također uvjete prodaje kao što su, način plaćanja, troškovi prijevoza, popusti i naknade, itd. Postoje neki čimbenici koji određuju cijenu proizvoda, a koje morate uzeti u obzir da biste stekli znanje. Ti su čimbenici sljedeći:
  1. Ciljevi tvrtke: Cijena proizvoda ovisi o cilju tvrtke. Tvrtka može odlučiti o nekoliko ciljeva, poput određene razine dobiti, određenog udjela na tržištu, maksimiziranja dobiti, ciljane razine prodaje, prevladavajuće tržišne cijene itd.
  2. Cijena proizvoda: U osnovi, i maloprodajna cijena i marža dobiti su troškovi proizvodnje i distribucije. Kratkoročno, cijena bi trebala pokriti promjenjive troškove, dok bi dugoročno gledano cijena trebala pokriti ukupne troškove po jedinici.
  3. Zahtjevi kupaca: Drugi važan čimbenik koji utječe na cijenu je veličina i priroda potražnje u odnosu na ponudu artikla. U određivanju cijena, cjenovna elastičnost potražnje također je važan faktor.

Također pročitajte: 4 Startupovi moraju isprobati 4 strategije ulaznog marketinga

  • Mješavina mjesta: Kako bi proizvod bio dostupan kupcima za kupnju i potrošnju, vrši se distribucija proizvoda, ovaj proces je poznat kao element mjesta marketinškog miksa. Kupci ne bi kupovali proizvode kada proizvodi nisu dostupni kupcima na pravom mjestu, u pravoj količini i u pravo vrijeme. Dakle, distribucija proizvoda važan je element marketinškog miksa. Element distribucije uključuje fizičku distribuciju koja se sastoji od prijevoza i skladištenja robe, a to su:
  • Skladištenje: Roba se stalno proizvodi u tvornicama, ali se ne prodaje odmah nakon što je proizvedena. Stoga je važno skladištiti gotovu robu dok se ne proda. Tvrtka bi trebala osnovati vlastito skladište za skladištenje proizvoda. Položaj skladišta ovisit će o prirodi proizvoda.
    1. Upravljanje zalihama: Zalihe se odnose na gotovu robu i poluproizvode i zalihe sirovina koje se drže u očekivanju uporabe ili prodaje. U povremenim intervalima roba namijenjena prodaji prima se od tvornice/dobavljača, a zatim se dodaje zalihama. S ove se zalihe povremeno vrši prodaja. Kako bi se izbjegao gubitak prodaje, uvijek je potrebno održavati odgovarajući zalihe.
  • Obrada narudžbe: Razina korisničke usluge određena je načinom na koji se obrađuju narudžbe kupaca. Razina od zadovoljstvo kupaca bit će veća ako se narudžbe obrađuju brže i točnije. Stoga, kako bi poboljšali korisničku uslugu i ubrzali obradu narudžbi, poslovna društva ulažu novac u sustave informacijske tehnologije.
  • Miks promocija: Promicanje u marketinškom miksu odnosi se na aktivnosti koje su uključene u uvjeravanje i informiranje kupaca. Oglašavanje, promidžba, poticanje prodaje i osobna prodaja koriste se za promicanje. Promocija je poznata kao vitalni element u marketinškom miksu. Poslovna društva ne mogu prodati proizvod ili uslugu kupcima bez informiranja ljudi o njihovoj dostupnosti i bez stvaranja želje za kupnjom.

Stoga je ovo bilo nekoliko marketinških točaka koje lako mogu dati smjernice novopridošlim poduzetnicima u trgovini.